Kolanka silikonowe, jakie są ich zastosowania?
Kolanka silikonowe, jakie są ich zastosowania?

Dość popularną w naszej ofercie kategorią węży są kolanka silikonowe. Kształtki te są używane przede wszystkim w tuningowanych silnikach samochodowych, silnikach dużych maszyn rolniczych, w pociągach, lotnictwie oraz wszelakich instalacjach grzewczych i klimatyzacyjnych. Z powodzeniem jednak mogą zastępować węże i kształtki w standardowych silnikach jako przewody do przesyłu gorącego płynu chłodniczego, dolotu powietrza – tego zimnego jak i gorącego z zawartością oleju, a nawet spalin.

Czym jest kauczuk silikonowy?

Kauczuk silikonowy naturalnie jest pozyskiwany z drzew kauczukowca brazylijskiego czy tojeści amerykańskiej. Jednak ze względu na wysokie zapotrzebowanie na ten surowiec, koszty produkcji oraz ochronę środowiska, w celach wyprodukowania kolanek silikonowych używa się syntetycznego kauczuku. Taki kauczuk uzyskuje się dzięki polimeryzacji takich związków jak styren, butadien czy izopren.

Kauczuk silikonowy, jako materiał, jest odporny na szerokie spektrum medium, ciężkie warunki pracy i uszkodzenia mechaniczne. Silikon wytrzymuje działanie tlenu, ozonu, promieniowanie UV czy podczerwone. Ważną cechą jest również odporność na szeroki zakres temperatur: od -50 st.C., aż do 180st.C. (okresowo do 230st.C). Opisywany materiał jest również świetnym izolatorem elektrycznym.

Mnogość wymiarów i kształtów kolanek silikonowych

Silikonowe kolanka, dzięki produkcji, która praktycznie w całości realizowana jest ręcznie, występują w bardzo wielu średnicach i kształtach. Najpopularniejsze kolanka pod kątem 90 stopni ( już od 11,80zł ) dostępne są od średnicy wewnętrznej wynoszącej 8mm, aż do 102mm. Dzięki dostępności ramion o różnej długości ( 150mm lub 250mm ) możliwe jest zbudowanie bardzo różnych układów dolotowych o wielu stopniach złożoności. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl