Jak prawidłowo łączyć węże?
Jak prawidłowo łączyć węże?

Sprawa może na pierwszy rzut oka wydawać się dość błaha, jednak wielu klientów zwraca się do nas z pytaniem: ,,w jaki sposób mogę połączyć te węże?” . Czy można nakładać, wąż na drugi wąż? Jeśli tak to kiedy? Jak naprawić przerwany, uszkodzony wąż? Czy jest to trudne?

Właściwy sposób łączenia węży silikonowych

Przy użyciu łączników aluminiowych VTR i opasek ślimakowych.

Łączenie węży o różnych średnicach

Ze względu na zastosowanie w konstrukcji przewodów wielowarstwowego, elastycznego zbrojenia o splocie trykotowym, dopuszczalne jest łączenie z króćcami o średnicy większej lub mniejszej niż ich średnica nominalna. Duża elastyczność materiału i oplotu pozwala na rozciąganie lub ściskanie w zakresie +/- pięciu procent, bez utraty wytrzymałości silikonu oraz z zachowaniem całkowitej szczelności połączenia.

Zalecany typ łączników aluminiowych

 

Warunkowo dopuszczalny sposób łączenia węży rożnych średnic

Średnica zewnętrzna węża cieńszego powinna być zbliżona do średnicy wewnętrznej węża grubszego. Wewnątrz należy umieścić łącznik VTR pełniący funkcję tulejki rozporowej, zapewniającej szczelność połączenia.

NIEPRAWIDŁOWE METODY ŁĄCZENIA PRZEWODÓW

Metoda „wąż na wąż” bez użycia tulei rozpierającej

Brak tulei uniemożliwia mocne dociśnięcie do siebie ścianek opaskami ślimakowymi

„Sztukowanie” przy użyciu silikonowego łącznika redukcyjnego „wąż na wąż” bez użycia tulei rozpierającej

Brak tulei uniemożliwia mocne dociśnięcie do siebie ścianek opaskami ślimakowymi

Połączenie „na wcisk”

Ciecz nawet pod niewielkim ciśnieniem przedostanie się pomiędzy króciec a przewód tworząc warstwę ślizgową umożliwiającą łatwe wysunięcie się przewodu. W przypadku podciśnienia elastyczny wąż będzie dążył do zaklęśnięcia tworząc szczelinę, którą powietrze pod ciśnieniem atmosferycznym wykorzysta by przeniknąć do układu.

Połączenie niewyrównanych końców przewodów

Brak wykorzystania całej długości łącznika- przewody nie dosunięte do siebie, przewód po prawej umocowany pod kątem – osie wzdłużne przewodu i łącznika powinny się pokrywać

Naprawa uszkodzonego przewodu przy pomocy nakładki z odcinka węża

Przewody silikonowe są zbyt giętkie by taki sposób naprawy, nawet doraźnej miał szanse powodzenia. Zbyt słabe dociśnięcie opasek nie zapewni szczelności, a zbyt mocne spowoduje pofalowanie powierzchni i nie przyleganie uszczelnienia. W skrajnych przypadkach, zwłaszcza mniejszych średnic, zbyt mocne zaciśnięcie opasek może spowodować całkowite zamknięcie światła naprawianego przewodu.

Zalecamy przecięcie i wyrównanie krawędzi węża i połączenie przy pomocy łącznika aluminiowego VTR.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl