Po co gliceryna w manometrze?
Wypełnienie glicerynowe w manometrach tłumi drgania związane z charakterystyką pracy pompy, zmniejszając zużycie mechanizmu i przedłużając jego żywotność.
Drugi powód jest dość prozaiczny: drgająca w rytm pracy pompy wskazówka uniemożliwia odczyt, gęsta gliceryna wytłumia drgania. Wskazówka porusza się jak "mucha w smole" i zamiast zakresu, który wskazywałaby skacząca, pokazuje wartość właściwą.
Czym jest manometr?
Manometry, wakuometry czy manowakuometry stosowane w hydraulice siłowej czy pneumatyce to manometry mierzące ciśnienie względne. Czyli wskazują ciśnienie względem ciśnienia atmosferycznego, które wskazane jest na wykresie jako zero. Manometry pokazują tylko ciśnienie wyższe, wakuometry jako ciśnienie niższe niż atmosferyczne (próżnia), a manowakuometry wskazują ciśnienie wyższe oraz niższe.
Manometry sprężynowe rurkowe, zwane też ciśnieniomierzami ze sprężyną rurkową składają się z wygiętej w łuk lub wielu zwojów rurki, zwanej od nazwiska konstruktora Eugène Bourdona - rurką Bourdona.
Jeden koniec rurki jest zamocowany do obudowy i przez niego doprowadza się do rurki ciśnienie, drugi zamknięty koniec połączony jest z układem wskazującym ciśnienie wykonanym zazwyczaj jako układ przekładni. Rurka pełni jednocześnie rolę sprężyny powrotnej. W wygiętej rurce ciśnienie wywiera większe parcie na powierzchnię zewnętrzną łuku rurki niż na powierzchnię wewnętrzną łuku, co powoduje, że rurka prostuje się nieco pod wpływem wzrostu ciśnienia. Zmiana wygięcia powoduje zmianę położenia zamkniętego końca połączonego ze wskazówką.
Manometry z rurką Bourdona są obecnie najczęściej stosowanymi manometrami.
Manometr z rurką Bourdona:
|